ÇOCUKLARDA KULLANIM

Çocuklarda Atopik Dermatit

 

Hastalık çocukların yüzde 0.5- 3’ünde görülmekte olup yüzde 60 hastada doğum sonrası 1 yıl içinde, yüzde 80’inde ise 5 yaşına kadar ortaya çıkabiliyor.

 

Bu hastalık için en yüksek risk ailede, özellikle annede, alerjik hastalık öyküsü varlığı. Hastalığın ortaya çıkması ve alevlenmesindeki en önemli faktör ise cilt kuruluğu oluyor. Çocuklarda deride yağ ve ter bezi fonksiyonları ergenlik dönemine kadar yetersiz olduğundan, cildin nemlendirilmesi her çocukta, özellikle çocukluk çağı egzaması olan çocuklarda büyük önem taşıyor.

 

Çocuklarda çocukluk çağı egzamasının en önemli özelliği ise bu hastalığın bulgularının sadece deri ile sınırlı olmaması, astımve alerjik rinit (saman nezlesi) gibi diğer alerjik hastalıklara bu hastaların daha yatkın olması.

 

Hayatın ileri dönemlerinde deri bulguları geçse de hastaların alerjik rinit, astım ve astım gelişimi açısından takip edilmesi gerekiyor. Çünkü çocukluk çağı egzaması olan hastaların yüzde 10-15’inde ilerleyen yıllarda astımın geliştiği gözlemlenebilir.

Dermecto®, çocuklarda da güvenle kullanılabilir. İsterseniz Prospektüs’ü bilgisayarınıza indirerek doktorunuza da danışabilirsiniz.